Sıkça Sorulan Sorular

Size yardımcı olabilecek soru ve cevapları listeledik.
Bu bilgiler yardımcı olmadıysa info@egenisasigorta.com e-posta adresimizden bize ulaşabilirsin.

 • Trafik Sigortam var , Bu durumda Kasko yaptırmam gerekir mi ?
  Trafik Sigortası sadece karşı tarafa verilen hasarları kapsam içine alır. Kusurlu taraf kim ise trafik sigortası karşıya verdiği maddi ve bedeni zararları teminat altına alır. Kasko ise siz hatalı olsanız dahi sizin kendi aracınızı teminat altına alır. Karşı taraf dahi kusurlu olsa kasko sizin aracınızın onarımını sağlar daha sonra kusurlu taraftan hasar rakamını rücu eder. Ayrıca Zorunlu Trafik Sigortası teminatlarının yetersiz kaldığı durumlarda, karşı aracın maddi ve 3. şahısların bedeni zararlarının poliçe limitlerince ödenmesini sağlar. Kaskonuz yok ise kendi aracınız teminat altında değildir.
 • Sigortalı Vefat Ettiğinde Trafik ve Kasko poliçesi ile ilgili yapılması gerekenler nelerdir?
  Sigortalı vefat ettiğinde poliçeleri iptal edilir ve veraset ilamına göre yeni poliçeler düzenlenmesi gerekmektedir. Hasarsızlık indirim hakkı sadece eşler arası geçerlidir.
 • Trafik Sigortaları ile ilgili kaza sonucu zarar gören kişi karşı tarafa ne kadar sürede taleplerini yapması gerekir?
  Zarar gören kişi kazaya neden olan kişiyi öğrendiği an itibari ile maksimum 2 yıl içinde bildirimde bulunmak zorundadır. Bu tarih 10 yıl ile sınırlı olup , 10 yılı aşan durumlar değerlendirilmeyecektir.
 • Aracımı Sattım prim iadesi alabilir miyim?
  Poliçenizin aslı ile Noter satış sözleşmesini acentenize ibraz etmeniz halinde poliçeniz iptal edilir ve prim iadesi alırsınız.
 • Aracımı sattığımda Trafik Sigortası El değiştirir mi?
  Aracınızı sattığınızda trafik poliçeniz yeni alıcıya geçmez. Satış gerçekleştiğinde noter satış belgesi ile poliçenizi iptal ettirmeniz gerekir. Ardından alan kişi de kendi adına yeni poliçe yaptırması gerekmektedir.
 • Duvara çarptım Trafik Sigortası verilen hasarları öder mi?
  Trafik sigortası 3.şahıslara verilen maddi ve bedeni zararları öder. Yani duvara ya da bir ağaca çarptıysanız hatta bir hayvana dahi çarpsanız trafik sigortası fatura karşılığı bu ödemeyi yapar.
 • Sigorta poliçem otoparkta yaptığım kazaları karşılar mı ?
  Otoparkta yapılan kazaları sigorta poliçeniz karşılamamaktadır. Bu tarz kazalarda varsa otopark sorumluluk poliçesi devreye girer ve ödemeyi yapar. Karayolu tanımı dışındaki yerlerde meydana gelen kazalar sigorta poliçesi tarafından ödenmemektedir.
 • Sigorta Poliçemi yanımda bulundurmak zorunda mıyım?
  Yeni yönetmeliğe göre trafik sigortalarınız sistemden göründüğü için yanınızda bulundurma şartı ortadan kalkmıştır. Yine de kaza anında tutanak için gerekeceğinden araçta ya da telefonumuzda digital olarak saklamamızda fayda var.
 • Aracımı satıp yeni araç aldığımda Trafik ve Kasko Sigortam yeni aracımda geçerli olur mu?
  Aracınızı sattıysanız yeni araç için eski aracın trafik sigortasını iptal ettirip yenisini yaptırmanız gerekmektedir. Kasko poliçenizi ise eski aracınızın poliçesini yeni aracınızın bilgileri ile ek belge düzenleyip kullanmaya devam edebilirsiniz. Her iki poliçede de indiriminiz var ise hakkınız saklıdır.
 • Maddi hasarlı kaza yaptığınızda ilk yapmanız gerekenler nelerdir?
  Öncelikle aracınızı olduğu yerden hareket ettirmeden fotoğraflarını çekmelisiniz. Karşı taraf ile hatalı olan konusunda mutabık kaldıktan sonra Kaza Tespit Tutanağını Doldurmanızın ardından, Karşı tarafın Ehliyet, Ruhsat ve Trafik Sigortası Fotoğrafını almalısınız. Eğer aranızda anlaşma sağlayamadıysanız bu durumda araçları hareket ettirmeden 155 ya da 156 numaralı telefonu arayıp polis ya da Jandarma tarafından tutanak tutulmasını sağlamanız gerekmektedir. Tutanak tutulsa da mutlaka karşı tarafın ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası fotoğrafını alıp sigortacınıza başvurabilirsiniz.
 • Sadece Dask sigortası yaptırmam evim için yeterli midir?
  Zorunlu deprem sigortası olan Dask, sadece deprem teminatını belli limitler dahilinde içermektedir. Eviniz ile ilgili deprem de evinizin inşaat maliyetini tam olarak almak ve evinize gelecek diğer hasarların ödenmesi için ayrıca konut poliçesi yaptırmanız gerekmektedir.
 • Konut Poliçesi ne gibi teminatlar içermektedir?
  Yangın, hırsılık, su basması, dahili su, cam kırılması, deprem gibi teminatlar belli başlı ana teminatlardır. Ayrıca bir de ek teminatlar vardır ki bunun için acentenizden bilgi almanız kolay anlaşılması için önerdiğimiz bir husustur.
 • Konut Sigortam Komşuma verdiğim hasarları öder mi?
  Evet, konut sigortası belirtilen limitler dahilinde komşunuza verdiğiniz zararları öder.